Neden diyetdeğilyaşamtarzı?

En az bir kere şu şekilde düşünmeyen insan kalmamıştır : Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay! Evvet, bu konuda kesinlikle sizinle hemfikirim. Çok kolay çünkü artık birileri bizim bir şeyler düşünmemizi istiyorsa bize o düşünceleri empoze edebileceği birçok farklı yol bunun için kullanabileceği birçok farklı araç var. Televizyon -reklamlar, programlar-, internet siteleri (selam), sosyal medya hesapları… Ben bu her konuda içine düştüğümüz fikir kalabalığından bıktım usandım artık; ama sizi derdime sadece beslenme konusunda ortak etme niyetindeyim.

Diyetisyen olmayı bırakın beslenme hakkında üç tane makale okumamış insanların sosyal medya hesapları aracılığıyla binlerce insana akıl verdiği, insanların beslenme konusunda aldığı eğitim ile değil de TV dünyasında kazandığı ün ile  diyet kitapları yazıp yayınlatabildiği, fazla kilo vermiş herkesin sağlıklı beslenme uzmanı sayıldığı bir sistemde sorduğunuz sorunun birden fazla cevabı olacaktır elbette.

sketch-doodles-confusion-29180497

Problemin ne olduğunu bilmeden çözüm arayışına giremezsiniz. Sizi rahatsız eden bir durum varsa bundan kurtulmak şöyle düşünmelisiniz:

  • Benim rahatsız olduğum durum nedir?
  • Rahatsızlık duyduğum durumdan kurtulmak için ne yapmam gerekiyor?
  • Bunu hangi yol/yollarla yapabilirim?
  • Bana en uygun yol hangisidir?

Konumuz hâlâ beslenme ile ilgiliyse buyurun devam edelim.
Bir sorunu çözmek o sorunun kaynağından kurtulmakla olur. Saçlarınız dökülüyor ve yerlerde saç görmekten hoşlanmıyorsanız çözüm evi süpürmek olamaz. Tekrar dökülecektir tekrar ve tekrar. Balkonlarınızın kirlenmesinden rahatsız oluyorsanız ve evinizin sokağında bir yol çalışması varsa çözüm balkonu yıkamak olamaz. Tekrar kirlenecektir tekraar ve tekrar. Bu “tekrar”ları okumak bile sinir bozarken bunları yaşasanız sinirlenmez, stres altına girmez ve mutsuz olmaz mısınız? Kendinize bunu yapmayın. Bir düğüne ya da yaz sezonuna hazırlanmak için çılgın gibi diyet yapıp sonra çılgın gibi bozup her yaz öncesi kendinize bu stresi yaşatmayın. Çok ünlü X kişisinin uyguladığını duyup değişik kürler uygulayacağım diye çaba harcayıp para harcayıp işe yaramadı deyip bir başkasına geçmeyi denemeyin. Bir davranışı alışkanlık haline getirmediğiniz sürece o davranışın size asla yararı olmaz. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz takdirde kısa sürede yaptığınız ne değişiklik varsa yerini eskisine ve genelde eskisinden daha kötüsüne bırakacaktır. Spora başlayıp ilk aydan sonra devam etmeyenler ne demek istediğimi çok iyi bilirler. Günlere gidip poğaçalar börekler yiyecekseniz sabah kalktığınızda içtiğiniz limonlu su ne yapsın. Ya da akşam yemeğindeki kızartmaların üstüne yediğiniz tarçınlı kurutulmuş elma? Beslenme alışkanlıklarından vaz geçesi olmayanlar için bu yöntemler çok tutuyor. Bir şey daha yiyecek bir şeyler daha içecek ve kilo verecek! Yoğh.. Öyle bir şey yok maalesef üzgünüm. Yemin ederim üzgünüm çünkü ben de öyle olsun çok isterdim. Ve kesin şu anda akıllara bunları deneyip de başarıya ulaşmış birinin hikayesi gelecektir.

images (9).jpg                       Malum diyetisyenim deyince muhakkak kilo verme hikayeleri dinlenir ve her gece bir kaç kaşık bala limon sıkıp yediği için 2 ayda 20 kilo verdiğini iddia eden birinin hikayesini hatırlıyorum. İnsanların o sırada ne balı? kaç kaşık? limonu nasıl sıktın? gibi sorular sorarken merakla hayranlıkla dinledikleri destansı hikaye. Yapacaklar çünkü. Her gece yatmadan bal yiyecekler artık o kız bunu yapıp kilo verdiği için. Bana o zamanki yaşamını biraz anlatır mısın dediğimde günde yaklaşık 12 saat ayakta kalarak garsonluk yaptığını öğrendim. 12 saat çalışıp tüm gün yemek yemeye fırsat bulamıyor ama verdiği kiloyu yediği bala bağlıyor. O ballar zaafiyet geçirmesini falan önlemiş olabilir arkadaşımızın.

Giysilerinize sığamamaktan ve rahat hareket edememekten rahatsızsınız, peki. Kilo vermeniz gerektiğine karar verdiniz, peki. Bir bilene danışabilirsiniz bir diyetisyene ya da başka bir diyetisyene. Yakın çevrenizde ben yaptım oldu diyenlere değil.

14881775_10154022654112361_945834279_o
Lütfen !

Toplum Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz hizmetten yararlanabilirsiniz. Alanında uzman kişiler tarafından, güvenilir kaynaklarla yazılmış kitapları da okuyabilirsiniz. Spora da başlayabilirsiniz evet bu konuda başka bir yazı yazacağım; ama beslenme ile desteklemeden spordan başarı elde edemezsiniz. Son aşamaya geldik bunlardan hangisi sizin için uygunsa onu yapın. Diyetisyeninizin size özel yazacağı örnek diyetle ve vereceği eğitimle kilo vermek için değil sağlıklı olmak için nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenin. Sağlıklı beslenmeye başladığınızda fazla kilonuz kalmayacaktır zaten. Ya da okuyacağınız kitaplarla siz kendi sisteminizi oluşturun. Kitaplarda da sürdürülebilir olmayan hiçbir şeyin önerilmediğini göreceksiniz. Sağlıklı beslenme, bir zaman sonra ihtiyaç duyulmayacak bir şey değildir. Size uygun sizin için en ideal beslenme şeklinin nasıl olması gerektiğini öğrenin (sporcu musunuz, ağır işçi misiniz, hamile/emzikli misiniz belli bir hastalığınız mı var?) ve onu hayatınıza yerleştirin.  Yaşamınızı en temelde etkileyen alışkanlıktan bahsediyoruz. Yaşamınızı kaldırıp bir rafa koyamazsanız sağlıklı beslenme sisteminiz için de bunu yapmayın.

Kilo almanıza neden olan etmenleri ortadan kaldırın. Kilo vermeye çalışıp durmayın, kilo almayın. O saçları kazıtmayın, toplayıp başınızı ağrıtmayın, saçlarınızın dökülmesine engel olun. Son olarak bir müjdem var! Nasıl besleneceğiniz tamamen sizin kontrolünüzde! Sizin sindirim sisteminiz evinizin yan sokağı değil neyin girip neyin giremeyeceğine siz karar verirsiniz. O yolun  tozuna pisliğine kapınızı pencerenizi kapattığınız gibi kendinizi de o zararlı yiyeceklere kapatabilirsiniz.

Ben buraya tüm bunlar için itici güç olmaya geldim. Vücudumuza zararı dokunan ya da yarar sağlayacak şeylerden bahsedelim, kötü alışkanlıklarımızı hayatımızdan çıkarıp yerlerine iyi ve güzel olanları koyalım diye. E haydi! Sağlıcakla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir