Güzel Azınlık: Kilo Almak İsteyenler

Merhabalar, sizleri unutmadım. Siz hayran olunan, gıcık olunan(üzgünüm), onca zayıflamaya çabalama muhabbetinin içinde canı sıkılan, genelde fazla kilolu olanların sen de çok sıskasın canım! diye canını sıktığı, aaa hasta mı oldun!?? diye moralini bozduğu canım kilo almak isteyenlersiniz. Ben kendi aydınlanmamı yaşadım umarım onlar da yaşarlar ve umarım siz insanların ithamlarından sıkıldığınız için değil kendi iyiliğiniz için kilo almanın iyi olacağı kanısına varmışsınızdır. Çünkü aksi takdirde aynı insanlar ne kadar kilo aldığınıza da şaşıracaktır.

gezdirmiyorsun

Kilo alamamak metabolik, psikolojik rahatsızlıklara bağlı olabilir sadece iştah kaybı gibi kolay çözülebilir problemlerden de kaynaklanabilir. Doktora gidip diyetisyeninize danışmaktan geri durmayın ben bu kadar uzaktan yalnızca genel geçer konulara değinebilirim.

Neler yapmanız gerektiğinden önce neleri yapmamanız gerektiğini belirtmek istiyorum. Mühim olan sağlıklı beslenmek ve dolayısıyla sağlıklı olmak. O yüzden kilo almak için abur cubur tüketmek, gece yatmadan yemek yemek, gazlı ve bol katkı maddeli içecekler tüketmek gibi herkes için sakıncalı olan davranışlara yönelmemelisiniz. Bunların dışında kilo vermek isteyenlere tavsiye ettiklerimin tam tersini yapmak olumlu olacaktır.

Şöyle ki:

Ara öğünler yapmalı ana-ara hiçbir öğünü atlamamalısınız. Bir öğünün üstünden 2 saat geçtikten sonra vücudun depolama görevi biter. Kandaki, karaciğerde glikojen halindeki karbonhidratları ve daha uzun süreli açlık durumunda depo yağları tüketmeye başlar. Buna fırsat vermemek için vücudu besinsiz bırakmamalıyız.

Öğün hazırlıkları konusunda “Menü Planlama” başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz. Ancak iştah kaybından, yemek yemekten keyif almamaktan, çabuk gelen doygunluk hissinden kaynaklı fazla yiyemiyor olabilirsiniz. Bu durumlar yüzünden fazla zorlanmamak için az miktarda fazla enerji sağlayan besinleri tercih etmelisiniz.

meyve-suyu.jpg


Meyve suları
(tabii hazır olmayanları). Çünkü bir bardak meyve suyu çıkarmak için normalde yiyebileceğiniz meyveden daha çoğunu sıkarsınız. Sindirim için harcanan enerji ve emilim miktarını azaltan posa miktarı azalacağından kalori kazancınız artar. Tam da bu yüzden kilo kaybetmek için tam tersini öneriyorum.

En doğalından bal, en evde yapılmışından marmelatlar, pekmez. Bu besinler size istediğiniz bol kalorileri verir.Vücudu depolamaya teşvik eder; ancak kan şekerinin hızla artmasının, fazla ve sık insülin salınımının doğuracağı sonuçlardan daha önce bahsetmiştim (bkz. Zayıflayacağım! Diyen Beri Gelsin) . O yüzden beraberinde fındık, ceviz, badem gibi yağlı kuru yemişlerden tüketmek şekerin kana hızlı karışımını önleyecektir. Onların vereceği sağlıklı kaloriler de yanınıza kar kalır. 🙂

                    uzmanlar-uyardi-sinavdan-once-bal-pekmez-yemeyin-1461659784images-6

Kuru incir meyve yerine çok güzel bir seçim olur. Çünkü: 1 adet kuru incir , 4 adet kuru kayısıya ya da 5 adet kuru eriğe tekabül ediyor. Bakınız bunların hepsi birbirine denk…

Fazla yiyecek görmek sizi rahatsız ediyorsa karışımlar iyi bir seçim olacaktır.

Bir kase yoğurda kuru meyvelerden doğrayıp, kuru yemişler katabilirsiniz. Ya da süt ürünleri ile kendi yaratıcı karışımlarınızı oluşturabilirsiniz.
ara-ogun-ornekleri
Bir tabakta yumurta, yanında peynir, yanında yeşillikler görmek yerine peynirli, maydanozlu, biberli, omlet yapabilirsiniz. İşin özü gene az miktarda fazla kalori tüketmek.
Benim kahvaltılarımdan enstantaneler. Zamanında çekmiştim ama yerinde bir örnek oldu, seçim sizin…


Çorbalar
da sizin ellerinizde bir atom içeceğine dönüşebilir bu sayede. sebze çorbası
Karıştırılabilir olan yiyecekleri karıştırarak, bu zamana kadar sade tükettiğiniz ürünlerin bu çeşit eklemelerle kalori miktarını artırarak gözü yormadan mideye hakkını verebilirsiniz.

İştah açmaya ihtiyaç varsa:

Başkuşlu-Kahvaltı-Tabağı-Modeli-336x189.jpgTüketeceğimiz besinlerin görünüşünden etkileneceğimiz aşikar. Bunu bir çok reklamın bizi iştah açıcı besin fotoğraflarıyla tuzağına düşürmesinden çıkarabiliriz. İşte bizi orada çağıran “ateş” değil baya baya fotoğraflar. Yapılan bir araştırma ile iştah açıcı besin fotoğraflarının beynin tat algılama merkezlerinden sağ insula operculum ve sol orbitofrontal korteksi aktive ettiği tespit edilmiş. Bunların nereler olduğuna dair benim de en ufak bir fikrim yok ancak kastettiği şu ki güzel bir besin fotoğrafı gördüğümüzde yiyormuş gibi etkileniyoruz. O yüzden kendinize “sunumsuz” yakalanmamanızı tavsiye ederim. 🙂

İştah açan besinlere genel olarak aroması, kokusu yoğun sebzeleri, meyveleri, baharatları örnek verebiliriz: Roka, su teresi, maydanoz, soğan, sarımsak, havuç, pul biber, karabiber, kekik, zencefil, kimyon…
01Hani bir yemeğin kokusunu alınca tadını da almış gibi oluruz?? Hani şöyle güzel güzel kokan şeyleri yemek isteriz?? İlkokul silgileri, çikolata kokan anahtarlıklar vs. Yoksa bir garip ben miyim? Değilsem bu kokulu ve yoğun tatlı tatlandırıcıları da serpip serpiştiriverelim yemeklerimize. (Dikkat! Koyu renkle yazılmış olanlardan…)

Alınan kilonun en makbulü sağlıklı beslenerek, acele etmeden, sürecin getirisi beklenerek alınandır. İşin sırrı gene bir takım alışkanlıklar edinmektedir. Öğün atlamamak, yemekleri sağlıklı besinlerle zenginleştirmek gibi. İhtiyacınız olan şeyi sağlamak için kendi kendinize kurallar koyup bunlara uymaya bakın. Kahvaltı etmeden dışarı çıkmayacağım deyin. Çıkmayın.  Zamanla kural gibi, iş gibi, güç gibi gelmeyecek. Davranışınız haline gelecek. O yüzden hiçbir zaman ve hiçbir amaç için sağlıklı olan yöntemlerden uzaklaşmayın. Bedenimiz doğa ana gibi yaptıklarımızın bedelini elbet ödetiyor. Yeni yıla girerken haydi hepimiz küçük de olsa işe yarar kurallar koyalım kendimize! Bedeli de bedenimize armağan olsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir