Spor Olmadan Olmaz mı?

Çoğumuzun yararını bildiği ama hayata geçirmediği şeylerden biri sağlıklı beslenmek ise diğeri spor yapmaktır. Alışmamışız. Hiçbir Türk romanında onca sıkıntısı yüzünden uyuyamayan roman kahramanının koşusuna erken çıktığını bu kez çok fazla koştuğunu falan okumadım ben mesela. Haydi ben öyle roman okumam benim okuduklarımda yok. Hangi dizide var düzenli spor yapan insan? Varsa kesin aşırı zengindir o. Yoksa olmaz. Spor standart yaşam şartlarında hayatın bir parçası olamaz. Zaten hayatın yükünü sırtlamıştır kalanlar bir de spor mu yapsındır.
Sık gördüğümüz bir şey değil çünkü toplumda karşılığı yok. Biz de dizi izlerken of, çok saçma diye müdahele ediyoruz; ama bunlar niye gün içinde spor yapmıyo acaba, hiç gerçekçi değil demiyoruz. Böyle bir gerçeğimiz yok çünkü. Bendeki gerçekleri de bir güzel ortaya döktüm. Dizi izlerken müdahele ederim. Hep acılı, toplumsal gerçekçi romanlar okurum. Benim etkilendiğim kahramanlar tarlada ırgat oluyor genelde sabah koşusu neymiş.
Eh biz de bize uyanı yapacağız o zaman. Kendi hayatımıza, kendimize uyan şekilde yerleştireceğiz sporu. Bir ağır işçiden daha fazla enerji harcayacağı herhangi bir uğraş bekleyemem elbette ama SEEN vaktim yok, param yok, ay valla hiç haalim yok, ben zayıfım zaten ihtiyacım yok, çocuklar var, ev işi var, bende fıtık var diyeen, kaçamazsın! Kaçmamalısın.
Diyetin nasıl “zayıflamak için yapılan şey” değil kişinin tüm özel durumlarına uygun, sağlığını koruyan ve gelişimini destekleyen beslenme biçimi, yaşam şekli olması gerektiğini savunuyorsam sporu da diyetin tam yamacına koyuyorum. Spor da zayıflamak için yapıp da sonra bırakacağımız bir aktivite değil yaşamımızın parçası olsun.

ÇÜNKÜ düzenli egzersiz:

  • Ağırlık artışı,
  • Fazla kiloluluk (özellikle karın, bel bölgesine alınan kilolardır ve bu bölgedeki yağlanma metabolik sendrom riskini artırır),
  • Glikoz intoleransı,
  • İnsüline bağımlı olmayan diyabet,
  • Kan lipit(yağ) düzeylerinde anormallik,
  • Hipertansiyon,
  • Periferal (vücut yüzeyiyle ilgili) ve serebrovasküler (sinir sistemi ile ilgili) hastalıklar  -*ölüme neden olan hastalıklarda 3. sıradadır-
  • Koroner kalp hastalıkları riskini AZALTIR.

fft16_mf650181.JpegAdölesanlarda (bizler kendilerine ergen deriz) kalp hastalıkları risk faktörlerinin gelişimini önler. Bir hafta düzenli egzersiz yapıp 8. gün yapmadığınızda bile bir suçluluk hissedersiniz gençlik döneminde bu alışkanlık kazanılır, kazandırılsa tabii ki ömür boyu da sürer.

Yetişkinlerde çalışma performansını artırır, kronik hastalıklara yakalanma ve erken ölüm riskini azaltır.

osteoporosis
Menapoz
sonrasında hormon kullanımına alternatif tedavi yöntemidir. Menapoz kemik yıkımını hızlandırır ve bu durum osteoporoz* ile seyredebilir. Düzenli egzersiz osteoporoz tedavisinde de etkili rol oynamaktadır.

*Osteo(kemik) + poroz(delikli) = Yoğunluğu azalmış kemik = Kemik erimesi.

 

Düzenli egzersizin bunca yararı yanında şöyle bir durum var ki beslenmemizi düzenlerken yaptığımız sporu göz önüne almazsak vücut direncimizi düşürür daha sağlıklı bir vücuda sahip olmayı beklerken hastalıklara daha kolay yakalanan bir hale geliriz. Neyi nasıl yapacağımızı bilmezsek kendimizi sakatlayabiliriz.
Ne sıklıkla, ne yoğunlukta, ne çeşit bir spor yapacağınızı belirlemek için alanında uzman bir kişiden muhakkak bilgi alın. Her vücudunu geliştirmiş insan spor eğitmeni değildir. Bu her zayıf insandan beslenme eğitimi almaya benzer. Yapacağınız spora uygun beslenmeyi de spor eğitmeninden değil diyetisyeninizden öğrenin. Herkesin kendi uzmanlık alanını bilmesi ve başkalarınınkine saygılı olması gerekir. Değil mi ama?!

Bugünlük vereceğim mesajların sonuna geldik. Önümüzdeki günlerde spor öncesi, sonrası, sırasında nasıl beslenilmesi gerektiğine ve çeşitli spor dallarına özel beslenmeye değineceğim.

Cevap: Olursa her şey çok daha güzel olur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir