Diyetisyen Adaylarına…

Merhaba!

Diyetisyen olmak isteyip de aklında soru işaretleri olan çok cancağızım var sanırım. Kendimce bir kaçını cevaplayayım:

-Fazla kilom var. Sorun yaşar mıyım?

-Fazla kilolu olup da diyetisyenim deyince insanların şaşkın bakışlarını görebilir ve çoğu zaman haddini aşan sözlerini duyabilirsiniz.
Kendine faydası yok derler.
Kelin ilacı olsa başına sürer derler.
Terzi sökük… ne varsa yürürler.
Size direkt seslenemezlerse derler ki: Ben bir kere bir diyetisyene gittim kapıdan bir girdim kendisi şişko. Ona da ayıp oldu ama hiç konuşmadan çıktım gittim.

al.jpg

Alanınıza cidden hakim olsanız çok biliyor doğru biliyor olsanız bile yanınızda biri ben on kilo verdim diye lafa girince sizi değil onu dinlerler.
Ben okurken, mezun olduğumda bana böyle davranan ya da gelip Bensu doğrusunu sen bilirsin ne yapayım diye asla sormayan insanlar zayıflayınca n’olur benimle de konuş diye geldiler ben size o kadar söyleyeyim. (dans!)
İş bulmaya çabaladığınızda kilolu olmanız engel olacaktır. “Kişisel bakım ve görünümüne özen gösteren” kriterinin olmadığı bir iş ilanı görmezsiniz ve bu kilolu olmayacak demektir. Hatta direkt boy ve kilo belirtmenizi isterler.
Bunlar sizin için sorunsa yaşarsınız, yaşatırlar. Değilse yaşamazsınız.
Kilo verin. Daha sağlıklı olacağınız için. İnsanların görünüşünüzle dalga geçmeyeceği hatta görünüşünüze hayran olacağı biri olmaktan ya da şıp diye iş bulmaktan çok çok çok daha fazla mutluluk vereceği için. Ve bence kendini geliştirmekten daha güzel bir his olmadığı için 🙂 Destek isterseniz buradayım. Ben olmayacaksam başkasından alın. İş birliği önemli.

-İş bulmak zor diyorlar, öyle mi?

saglik-bakanligi-3980-memur-alimi
Dİyetisyen yok evet. Söylemek istediğim zaten bu. Teşekkürler.

-2016 KPSS’den 88.35.. aldım. Atanamadım. Sıralamam sözleşmeli atananları çıkarınca anca 100-150 arası bir yerlere geldi. Doğuya gitmeyi göze almazsam atanmam mümkün de değil.
Özel kurumlar tecrübe istiyor. Hepsi isteyince hiçbir yer almıyor. Yemek şirketlerinde çalışmak bir nebze daha kolay oluyor o da mesleki tatmin sağlamıyor. Kendi kliniğinizi açarsanız şahane olur, çevre edinmiş olmanız gerekir .
Bu yüzden bolca eğitim almaya, bolca okumaya, kendinizi geliştirmeye, bilinir kılmaya (yaşasın sosyal medya) gayret edin.  Kişisel bakım kriterinden sonra “sosyal mecrada aktif olmak” geliyor.
(Türkçe makale bulmak zor oluyor mesleki ingilizce bilmek önemli.)

-Okuduğum üniversite önemli mi?

-Tabii ki önemli. Her açıdan önemli. Ama kilit nokta sizin kişisel çabanız. Benim çeşitli ülkelerde eğitimler veren, atanan, üniversitede kalan, benim gibi mutfakta/yemek şirketlerinde çalışan ya da iş bulamayan sınıf arkadaşlarım var. (Başlarda depresyona girecek gibi oldum sona gelince geçti.) Mesleğinizi sever ve keyifle çalışırsanız iş bulur ve başarılı olursunuz bence. Ne yapmak istediğinizi bulup onun için şimdiden çabalamaya başlamanız fevkalade olur tabi.

Fazla kilolu bir diyetisyenken zayıflayabildiğim için danışmak, konuşmak istediğinizin farkındayım. Bundan da aşırı derecede mutluyum. Başka bir nedenle başka bir konuda sormak istediğiniz ne varsa sorun cevaplarım. Kendi canınızı başka insanlar yüzünden sıkmayın. Sizden bir adet var. İyi bakın. Umarım neylerseniz güzel eylersiniz, başarılar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir