Suyum biterse n’olur?

Bir insan, vücudundaki yağın ancak TAMAMINI ya da vücudundaki proteinlerin yarısını kaybettiğinde yaşamı tehlikeye girer. Tehlike seviyorsanız vücudunuzdaki suyun sadece ve sadece %10’unu kaybedin. Aynı derecede etkili olacaktır.

Vücudunuzdaki suyun %3’ünü kaybettiğinizde : kan hacmi ve fiziksel performans azalır. Özellikle spor yaparken su içmeyi ihmal etmemenin önemini burdan çıkaralım.

%5’lik bir kayıpta konsantrasyon yeteneğinizi kaybedersiniz. Sık unutkanlık yaşayanlar günde ne kadar su içiyorsunuz hiç düşündünüz mü kuzularım?

%8’lik kayıp : Baş dönmesi, aşırı yorgunluk, soluma güçlüğü yapar. Birden ayağa kalktım başım döndü durumundaysanız ağzınıza şeker atmayacaksınııız su içeçeksiniz yani, üzdü müüü? 🙂

%10’luk kayıpta kas spazmı ve böbrek yetmezliği görülür.

Ve %20’lik bir kayba ulaşmak mı?! Kendinizi öldürmek için daha basit yöntemler bulabilirsiniz sanki..

İnsan vücudundaki su oranı cinsiyete, yaşa ve daha bir çok kritere göre farklılık gösterir ve %42 ile %71 arasında değişir. Bebeklerde çoçuklardakinden, çocuklarda yetişkinlerdekinden daha çok oranda su vardır. Yetişkinliğe doğru azalan su oranının yerini ne alır biliyor musunuz?

Dım dım… Dım dım… Dım dım…

YAĞ.

Şimdi kilo vermekle su içmek arasındaki bağlantıya dair bir fikir oluştu mu?

Vücut su kaybettiğinde kanda iyon yoğunluğu artar. Bu yoğunluğun %1 artışı susama merkezini uyarır ve susarsınız. (susmayın) (özür dilerim dayanamadım)
ANCAK ishal olmanız ya da kusmanız size su ile birlikte iyon da kaybettireceği için bu susuzluk hissi oluşmaz. Özellikle bu durumlarda su kaybı yaşadığınızı ve bunu muhakkak telafi etmeniz gerektiğini unutmayınız.

Sevgiler. 🙂

 

Comments

  1. m. çörek

    Çok doğru. Sanırım bu yüzden bazı hastanelerde muayeneden önce 5 – 6 bardak su içirtip yarım saat kadar bekletiyorlar. Şikayetler ortadan kalkmazsa o zaman doktor muayeneye kabul ediyor. Bilgiler için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir