​POPÜLER KELİME: FERMENTE

Fermantasyon basitçe mayalanma demektir. Fermente gıdalar neden önemlidir ve yararları nelerdir? 
Bağırsak floramız bakterilerle doludur. Bir kısmı yararlı bir kısmı zararlıdır ve bir kısmı çoğunluktan yana olma anlayışıyla arada kalmıştır. Zararlı bakteriler arttıkça bunlar da zararlılara destek olmaya başlarlar. 

Sağlıklı bir bünye için sağlıklı bir sindirim sistemine ve bağırsak florasına sahip olmamız gerektiği artık yadsınamaz bir gerçek. Bağırsaklarımız vücudun ikinci beyni olarak adlandırılabilecek kadar güçlü etkiye sahip. 

Şimdi düşünün vücudumuzun en önemli kalelerinden biri: bağırsaklar. İçlerinde sindirim sistemine faydalı olan bakteriler ve her daim onları alt etmeye çabalayan zararlı bakteriler var. Sağlıklı olmak ve kalmak için sahip olmamız gereken sağlıklı sindirim sistemine nasıl ulaşacağız? Yararlı bakterilerimizi koruyarak, çoğaltarak. İşte bu bakterilere probiyotik denir. Fermente gıdalar bize probiyotik verir. 

Bilimsel makalelerde yayınlanmış, tedavi olarak probiyotiklerin kullanıldığı hastalıklara örnekler vereyim: 

Sindirim yolunda virüs kaynaklı enfeksiyonlar

Bebeklerde nekrozitan enretekolit (bağırsak dokusunun enflamasyonu, ölmesi)

Tedaviye dirençli çocuk ishali

Crohn’s hastalığı, ülserli kolit (ince-kalın bağırsaktaki ya da rektum yolundaki hasardan kaynaklı hastalıklar)

Huzursuz bağırsak sendromu

Laktoz intoleransı 

Bu hastalıklarda klinik durumu düzeltip hastaları da iyileştirmiştir. Kolon kanserini önleyici olduğu da belirlenmiştir. 

Sindirim sistemi sorunu olmasa bile probiyotiklere cevap veren hastalıklar var üstelik: 

Alerjiler 

Ürogenital enfeksiyonlar

Hepatit, karaciğer sirozu

Tüberküloz 

Menenjit 

Kötü huylu tümörler

Eklem iltihabı 

Diyabet

Otoimmün bozukluklar.

Probiyotiklerin ne kadar yararlı olduğunu gördük. Direkt probiyotik takviyesi almayacaksak probiyotikleri fermente gıdalardan alacağız, okuduk. Biz artık yoğurdun, kefirin, sirkelerin, turşuların fermente gıdalar olduğunu biliyoruz, çok duyduk. Ama ben ezber sevmem acık size mantığını anlatayım. Fermente etme besinin bakteriler tarafından yenmesi, çürütülmesidir. Mayalayacağınız besini ne yapıyorsunuz? Ağzını burnunu sıkı sıkı kapatıp bekliyorsunuz değil mi? Kapatıyoruz ki oksijen alamasın. Biz bu mayalık dediğimiz miktardaki canlı bakterileri mayalayacağımız besin içine koyuyoruz ağzını da kapatıyoruz ve diyoruz ki haydi buyrun yaşayın! Onlar da yaşamaları için gerekli enerjiyi oksijenden alamıyor verdiğimiz besini parçalayınca açığa çıkan enerjiyi alıyor, glikozu kullanıyor ve kendine yeni bağlar kuruyor. 

NEEY?! 

Kimyasal bağlar tepkimeler falanlar filanlar doğa çok karışık. Sığırcıkçası: Sütün atomları birbirine 5 kuvvetli enerji ile bağlıydı diyelim. Parçaladılar 5 enerjiden ikisini yaşamak için harcadılar ve 3 enerji kaldı. Bağladılar yoğurt yaptılar. Birbirine 5 enerji ile bağlı besinden 3 enerji ile bağlı besin oldu. Şimdi bunu parçalamak daha kolay olmaz mı? Sindirim dediğimiz şey parçalamaksa o zaman sindirimi daha kolay olmaz mı?  HUH! Oldu mu??? Maya olarak koyduğunuz besindeki kadar bakteri üredi üredi mayalanan besinin tamamını kapladı o zaman daha yararlı oldu mu? Oldu 

Sirke ile turşu yaparken, sütten yoğurt, kefir yaparken yaptığınız gibi istediğiniz besin maddesini alııp, içine hali hazırda bu yararlı bakterileri içeren bir miktar başka besin koyup(yoğurdu kefiri süzünce kalan su olur mesela), ağzını kapatıp böl parçala oluştur işlemine zaman tanıyarak istediğiniz fermente besini elde edebilirsiniz. 

Kolay gelsin, afiyet olsun. Hepinize boooll fermente gıdalı günler ve bool sağlıklı bakterili bağırsaklar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir