​GAPS. Mucize Çözüm Efendim:  Beslenme.

Her yeni gün bağırsak sağlığının beyin ve beden sağlığı ile ilgilisini anlatan bir başka kitap görüyorum. Her zaman için edineceğim her bilgi benim için çok değerli; ama bu durum benim için biraz Star Wars’tan sonra uzay filmi, Friends’ten sonra arkadaşlık komedisi izlemek gibi. Hepsini seviyorum; ama ilk heyecanımı unutamıyorum yani. 
Sizi tanıştırayım:

GAPS (Gut and Psychology Syndrome) (Bağırsak ve Psikoloji Sendromu) Diyeti.

Bu beslenme sistemini geliştiren Dr. Natasha Campbell-McBride Nöroloji ve Beslenme alanında uzmanlaşmış bir tıp doktoru. Oğluna 3 yaşındayken otizm tanısı konuyor ve kendi geliştirdiği bu beslenme sistemiyle oğlunu tamamen iyileştiriyor. Daha sonra ise İngiltere Cambridge’de açtığı klinikte yüzlerce psikolojik sendromlu hastayı sağlığına kavuşturuyor. 

GAPS Tedavisi’nin ilintili olduğu diğer hastalıklar: 

Şizofreni 

Depresyon 

Dispraksi (koordinasyon bozukluğu)

D.E.B. (dikkat eksikliği)

Disleksi 

D. E. H. B. (hiperaktivite bozukluğu)

Yeme bozuklukları 

Astım

Alerjiler…

Yine üç nokta koydum çünkü bu problemler çoğalabilir. Problemlerin özeti zaten diyetin adı. Temeli ise bağırsak hastalığı. Tedavisi bağırsak duvarının iyileştirilmesi ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olunması mantığına dayanıyor. Bakın kitap şu şekilde başlıyor “Bütün hastalıklar bağırsakta başlar”. 

                                                                                                (Hipokrat, M.Ö.460-370)
GAPS diyeti 3 ana bölümden oluşuyor. 

1- Giriş Diyeti

Bağırsak hasarını gidermeyi ve böylece sindirilmemiş yiyeceklerin, toksinlerin, ağır metallerin kana geçişini durdurmayı amaçlar. Böylece tüm vücuda yayılan toksin akışı engellenecektir. Diyet, bu hasarı gidermek için bağırsak astarı için faydalı bol miktarda besleyici madde içerir. 

2- Tam GAPS Diyeti

Giriş diyetinden sonra hastanın tolere edebildiği ölçüde GAPS Diyetinin izin verdiği yiyecekler yavaş yavaş diyete eklenir ve bu diyet bağırsak florası tamamen dengelenene ve psikolojik, fizyolojik semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar sürdürülür. 

3-GAPS Diyetinden Çıkış

Diyetten tamamen çıkılıp GAPS Diyeti’nde izin verilmeyen yiyeceklere de geçildiği evredir.
İnstagram hesabımda belirttiğim gibi böyle gerek hastalıklarda tedavi gerek kilo verme üzerine uygulanan diyet türlerini tek tek açıklayacağım. Evet evet evet kilo vermeye bayılıyoruz; ama hiçbir şey beni herhangi birini sağlığına kavuşturma fikri kadar heyecanlandırmıyor. Kasımda eğitime gidiyorum. GAPS danışmanı olacağım. Umarım, dilerim bir derdinize deva bu diyetten olacaksa ona beraber ulaşırız. İyi uykular.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir