Bildiğimiz Zeytinyağı

Zeytinyağının faydalarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Vücudumuzun ayrı ayrı her bir parçası ve bütünsel işleyişi bakımından çok önemli çok faydalı bir besin kaynağıdır. Biraz daha özel bir konudan, içerdiği oleocanthal adlı bir bileşikten bahsedeceğim.

Laboratuvar farelerinde oleocanthal‘ın beyin hücreleri üzerindeki etkilerini izliyorlar. Gözlemler sonucu bu maddenin Alzheimer hastalarının beyinlerinde yapışkan plaklar oluşturan beta-amiloid’in uzaklaştırılmasını hızlandırdığını tespit ediyorlar. Oleocanthal beta-amiloid’in atımında etkili olduğu gibi aynı görevi yaptığı düşünülen protein ve enzimlerin üretimini destekleyip artırdığını keşfediyorlar. Dolayısıyla diyorlar ki Evet, zeytinyağı Alzheimer’a yakalanma riskini düşürür.

Oleocanthal’ı kanserli hücrelere yolluyorlar ve bu bileşiğin kanser hücresinin ölümüne yol açtığını keşfediyorlar. Hem de normal ölüm süresinden çok daha kısa bir sürede. Bu süre bu kadar kısa olunca işin içinde başka bir etken olduğundan şüpheleniyorlar ve şunu keşfediyorlar: Oleocanthal hücreye gidip öyle bir yere zarar veriyor ki kanser hücresi kendi enzimiyle kendisini yok ediyor. Kanserli hücrelere böylesine zarar verirken sağlıklı hücrelere hiçbir kötü etkisi olmuyor. Bir gün sonra kaldıkları yerden hayatlarına aynı şekilde devam etmeleri koşuluyla biraz işlerini yavaşlatıyor sadece. Sağlıklı hücrelere dokunmayıp kanserli hücrelere nasıl zarar verdiği ise hali hazırda bir araştırma konusu. Bulunduğunda yine gelip yazarım. Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir