Su Ne Zaman İçilmez?

Daha önce Suyum Biterse N’olur adlı yazımda suyun vücuttaki önemini anlatmıştım. Gün içersinde içmeniz gereken su miktarını içtiniz diyelim bunu vücudun güzelce kullanabilmesi için bir kaç püf noktası var işin: 

 1. Suyu yudum yudum yavaş yavaş içmek. Hızlıca içtiğiniz su hızlıca çıkar vücuttan. Siz de tuvalete taşınıp durursunuz. Kupkuru bir süngere bir bardak dolusu suyu foş diye dökerseniz çoğu üzerinden akıp gider. Aynı miktardaki suyu damla damla damlatırsanız bilirsiniz ki sünger adına layık bir şekilde suyu emer. 
 2. İçtiğiniz suyun haricinde çok fazla çay kahve tüketmeniz vücudunuzdan su attırır. Bu içecekler diüretik özellikli yani idrar söktürücüdür. İçtiğinizden çoğunu idrarla dışarı attığınızda yine vücutta su miktarı az kalır. 
 3. Un ve nişasta vücudunuzdaki suyu tutar. Çok fazla su içip çok fazla unlu gıdalar tüketirseniz hamur oluşturmuş olursunuz. Bu elbetteki çıkışı kolay bir ürün değildir. Çok su içiyorum çok hareket ediyorum; ama hala kabızlık problemim var diyorsanız içtiğiniz suyu emen unlu ve nişastalı besinleri de sınırlamalı onların emip ziyan ettiği suyu serbest bıraktırmalısınız. 

Bir diğer önemli konu da şu suyu ne zaman içeceğimiz. 

 1. Yemekten hemen önce içmeyin. Midenin sağlıklı bir sindirim görevi görebilmesi için su ile değil salgıladığı asitle dolu olması gerekir. 
 2. Yemek sırasında ve bir saat sonrasına kadar içmeyin. Parçalanmış besinler su ile şişer. Bu çabuk doldurma ve doygunluk hissi verme açısından iyi bir şey gibi görünse de sindirimi engeller. Sağlıklı bir sindirim her şey demektir. Bu şekilde almaktan tasarruf edeceğiniz kaloriyi iki adım fazla atarak yakarsanız hem sağlıklı yemiş hem sağlıklı sindirmiş hem de pek tabii kalori harcaması yapmış olursunuz. Böyle ince hesaplarla olmaz arkadaşlar sağlıklı besleneceğiz, sağlıklı sindireceğiz, sağlıkla doyacağız ve suyumuzu içeceğiz haydi afiyet olsun 🙂

Comments

 1. fullinblog

  Bensuu çok faydalı bir yazı olmuş! Kendi adıma artık daha fazla su içmeye gayret ediyorum ama bu püf noktalardan bazılarını bilmiyordum, özellikle yudum yudum içme kısmını hiç yapmıyordum, içtiğim sular boşa gidiyormuş 😊

 2. Post
  Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir