Mide Rahatsızlıklarında Beslenme

Merhabalar,

Sıklıkla duyduğum, çok yaygın şikayetler mide şikayetleri. Midesinde yanma, ekşime gibi problemler olan hemen herkesin rahatlıkla uyguladığı bir tedavi yöntemi var : nötrleştirici ilaçlar içmek. Soluğu diyetisyen yanında alıp bu konuda ne yapması gerektiğini öğrenenleri tenzih eder ve her yanma, ekşime, rahatsızlık sonrası çareyi ilaçlarda arayanlara, şeker yer gibi ilaç içenlere derim ki : Yanlış yapıyorsunuz!

Biz bir şey yediğimizde mide asit salgılamaya başlar. Salgıladığı bu asit sayesinde bizim içine gönderdiğimiz yiyecekleri, özellikle protein kaynaklı zor sindirilen besinleri, bir güzelce sindirir. Bu ezen, parçalayan, sindiren asit bu işlemi allerjenlere ve zararlı bakterilere karşı da yapar. Onları yok eder. Sağlıklı bir sindirim sistemi için bu iki özelliği de vazgeçilebilir değildir. Peki bu ilaçlar ne yapıyor? Mideniz asit salgıladıkça yanan yerler olduğundan asit salgısını baskılıyor. Kısa süreli bir rahatlama sağlıyor bu elbette. Yaraya üflemek gibi oluyor. Ama yarayı iyileştirmek gibi asla olmuyor. Sıklıkla kullandığım şu benzetme açıklayayım : Yangın var, duman tütüyor, bu ilaçlar da yangına üfleyip dumanı uzaklaştırıyor. Duman tütmeyince bir süre sanıyorsunuz ki yangın söndü. Ama herkes şunu iyi bilir ki rüzgar ateşi güçlendirir. Mide asidine sahip çıkmak ister, asidik ortamına kavuşmak ister, nötrleşmek istemez. Siz baskıladıkça o daha çok asit üretmeye gayret eder.

O zaman ne yapacağız?

Yangına körükle gitmeyeceğiz. Körükleri sayıyorum:

  • Sigara. Sigara içtiğinizde mideniz yemek yediğinizi sanar. Asit salgılamaya başlar üstelik sindirecek bir yiyeceği de yoktur. Asidi baskılamak istiyorsanız sigarayı bırakın. Bırakın yahu. Yıl olmuş 2018 hala sigara içiliyor. Tamam en azından azaltın.
  • Acı, baharatlı yiyecekler. Nedeni BBG Tarık’tan geliyor: Yarama tuz bastıkça gülüp geçer misin?
  • Alkol, çikolata, şeker ve kafein içeren besinler. Bazen mide asidi yemek borusuna gelir ve orayı yakar. Yemek borumuz halka şeklinde sinirlerle çevrilidir. Bu sinirler yemek borusuna gelen yiyeceklerin doğruca aşağıya gitmelerini sağlar. E burada aşağı gitmek yerine yukarı çıkan ve hasar yaratan bir salgı durumu var. Çünkü ilk saydığım besinler bu trafik polisi kılıklı sinirlere hasar verir. Onları gevşetir. Sert hareketlerle yön göstermek yerine amaan geçiver diye ağır ağır kollarını sallayan bir polis yapar onları. Bu elbette bazı hasarlara neden olacaktır değil mi?
  • Dar kıyafetler. Gözünüzün önüne el kremini, diş macununu dik tutup ortasından sıktığınızı getirin. Nolur? İçerlerindeki sıvı yukarı doğru püskürür. Mide içindeki sıvının yukarı çıkmasından şikayetçi isek mideyi sıkmayalım, rahat bırakalım.

Yastığınızı yattığınızda vücudunuzun üst kısmının 30 derece yukarıda kalacağı şekilde ayarlayın. Bir cevap da Pamela’dan : yeer çekimine yenik asit salgım…

Son olarak hoşlandığınız ama midenize zarar veren yiyecekleri yiyip de üstüne midenizi rahatlatması için içtiğiniz ilaçların bazıları alüminyum içerirmiş. Dürüm yapıp alüminyum folyo yemek gibi. Seçim sizin. Zaten böyle giderseniz yaşlandığınızda ne yediğinizi değil ne yaptığınızı kim olduğunuzu bile hatırlamazsınız. Şair burada Alzheimer Hastalığına gönderme yapıyor ve esenlikler diliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir