Früktoz İntoleransı

İntolerans tolere edememek demek. Besin intoleransı da sen sütü içiyorsun ama ben ondan aldığım laktozla baş edemiyorum, buğdayı yiyorsun ama ondan aldığım glüteni tolere edemiyorum demek. Früktoz da bir meyve şekeridir. Meyve yediğimizde kanımıza karışan şekerin adıdır yani. Laktozun ve glütenin sindirilmek için parçalanması gerekir. Birden fazla molekülün birleşmesiyle oluşur biz onları moleküllerine ayırmadan hazmedemeyiz. Bunlar alındığında hazımsızlık yaşanmasının nedeni bu parçalayabilme yeteneğinin olmaması. Früztozun parçalanması gerekmez. Tek şekerdir zaten parçalanıp daha küçük maddelere ayrılmaz. O halde onunla baş etmekte zorluk çıkartan durum nedir?

Çok fazla alım!

Şöyle düşünün sindirim sistemimiz tek kişinin geçebileceği bir yol . Laktoz iki kişinin el ele tutuşmuş hali. Onların ellerini çözüp geçirmem gerekiyor. Onları ayıramadığımda yolda tıkanıklık yapıyorlar. Früktoz zaten tek bir insan geçip gidebilir. Ama biz vücuda okulun son zili çaldığında kapıdan çıkmaya çalışan çocuklar gibi bir früktoz yığını gönderirsek yine başarılı bir geçiş sağlayamayız.

Doğuştan intolerans söz konusuysa bağırsak duvarı yeterli transfer kanalına sahip değildir. Koskoca okulun tek ve küçük bir kapısının olmasına benzer. Tıkanma olur. Bir kaç öğrenci bile (tek bir meyve) geçişi zorlaştırır. Ya da bağırsak florası yeteneksizdir fröztozu bağırsak bakterilerine gönderir. Nöbetçi öğretmenin çocukları çıkış kapısı yerine müdürün odasına yönlendirmesine benzer ve müdür tabii ki olay çıkartacaktır. Olaylar : ishal, karın ağrısı, mide bulantısı. Hıhı evet aynen o tabak tabak erik-kiraz yediğiniz zamanlar.

Bu hazımsızlığın yanında şöyle de bir durum var: Bizim bir çeşit amino asidimiz olan triptofan sindirim süreci boyunca früktoza eşlik etmeyi sever. Zapt edemediğimiz kadar çok früktoz başka işlerle meşgul olması gereken tripofanı da bizden almış olur. Başka işler derken mesela mutluluk hormonu uyarıcısı olan serotonin salgılanmasını sağlamak! Serotonin sadece mutluluk vermekten sorumlu değildir. Bize oohh çok iyi yedim, yalnız baya güzel doydum dedirten de odur. Doygunluk hissetmemek de fazla früktozlu bir öğün yüzünden olabilir mi? Evet.

Burası işin püf noktası. Früktoz bir meyve şekeridir. Fakat maalesef biz onu sadece meyve yiyerek almıyoruz. Aldığınız ürünlerin içeriğini okuyun. Fruktoz şurubu yazıyor mu diye. Çünkü hemen hemen her tatlı şeyde bulunur ve soslarda, meyveli yoğurtlarda, konserve gıdalarda…

Günlük 50 gr früktoz güvenli alımdır. Yaklaşık 6 tane elma eder. Porsiyonlara böldüğünüzde gün içinde bu kadarını yemeniz zaten zordur. Ancak kaçak girişlere karşı hassas ve dikkatli olmalısınız. Size yepyeni bir abur cubur & depresyon ilişkisi. Mutluluğu abur cuburda aramak enn birinci depresyon nedeniniz. Ararken bir de şuralara bakın : spor yapabileceğiniz temiz ferah mekanlar, hayvan patilerinin altları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir