GAPS GÜNLÜK 1. GÜN

Sevgili danışanlarım, arkadaşlarım ve fikirdaşlarım 🙂 Gaps diyetinin ne olduğunu neden yapıldığını bir başka yazımda anlatmıştım. (bkz: http://www.bensuca.com/2017/10/17/%E2%80%8Bgaps-mucize-cozum-efendim-beslenme/ )Burada öncelikle neden uygulamaya başladığımı sonrasında da sürecin benim için nasıl işlediğini adım adım anlatmak istiyorum.

GAPS diyetine başladım çünkü bu diyeti uygulattığım bir çok danışanım var.  Bilgilerimi tazelemek, adım adım her noktadan geçmek, hazırlanmanın ve uygulamanın ne kadar zor olabileceğini öğrenmek ve onlara yoldaş olmak istedim. Benim problemim yok mu? Var. Burada biz bizeyiz elenenler instagramda kaldı, anlatıyorum:

  • Anormal bir konstipasyon süreci yaşıyorum; anormal çünkü konstipasyonda nasıl beslenilir biliyorum ama geçiremiyorum, ( ilaç kullanmayı sevmem)
  • Karnımda sürekli bir şişkinlik hissediyorum davul gibi gergin oluyor,
  • Ürtikerim var. Vücudumda herhangi bir bölgeye baskı uygulandığında orası kabarıp kızarıp kaşınıyor. Örneğin kolumu kapıya çarpıyorum ve çarptığım yerde 15 dakika sonra kaşınma başlıyor. Bir bakıyorum ki kabarmış ve kızarmış. ( instagramda hassasiyet testi yaptığım günün sabahında bandaj sıktığı için oluşan kırmızı kabarıklık tüm gün geçmedi ) Baskı uygulanmasa da genelde akşam yemekleri sonrası özellikle boynum kaşınmaya başlıyor. Nokta nokta kabarıklıklar oluyor. Bazen dudağımın içi şişiyor vee sanırım bunu patlıcan yapıyor. ( Domates, biber, patlıcan güzel bir şarkı üçlüsü olmakla kalmıyor insanda alerjen özellik gösteriyor. İtüzümü denen bu gruba dikkatli yaklaşmak gerekiyor. )
  • Ve son olarak bana “Bensu kendine artık bir çeki düzen ver beslenmeni düzenle kendine gel.” dedirten şey şu oldu : Egzama. Avcumun içi soyulmaya başladı. Doktor bedeninin hasar gören yerlerinde çıkıyor dedi. Çizilen, kesilen, bilmeden bi yere çarptığım yerlerden fışkırıyor yani. Nemlendirici sayesinde ertesi güne geçmişti ama ben bu küçük sinyalleri duydum ve bedenime karşı görevimi yerine getirmeye karar verdim. Ona iyi bakacağım 🙂 Bana gelen danışanlar bunun önemini 60 yaş üstünde yıllarca hastalıklarla mücadele ettikten sonra anlamış oluyor. Artık ne olursa olsun ne dersen de yaparım diyor. İşler o raddeye varmadan sağlığı kilolu olmamakla sınırlı tutmayıp işe koyulmak gerekiyor.

Gaps Diyeti yine bir önceki yazımda açıkladığım üzere 3 aşamadan oluşuyor. GAPS Giriş, Tam GAPS, GAPS Çıkış diyeti. GAPS Giriş Diyeti ise 6 aşamadan oluşuyor. Bu aşamaları kimin hangi sürede kat ettiği kişiden kişiye göre değişir. Beni baz almayın. Kimseyi baz almayın. Her bireyim tolerasyon gücü ve süresi değişir. Kısa sürede atlatabileceğimi bilerek Giriş diyeti ile başladım. Kimilerinde bu aşamada 2 yıl bile kalmak gerekebilir.

  1. aşamada et – kemik suları, Bu sular içinde pişirip blenderda iyice yok olacak kadar yumuşak sebzelere izin var.

Sabah 1 bardak kemik suyu içtim. İşe gelirken 1 bardak da yanımda getirdim. Öğlen de onu içtim. Akşam eve gittiğimde sebzelerle hazırlanmış et-kemik suyumu içtim ve son olarak zencefil çayı içerek günü bitirdim.

Ne hissettim: Açlık 🙂 Yanımda daha fazla et suyu götürüp aralarda içebilirdim. Hatta içmeliydim. Zencefil çayımı da aralarda 1 çk bal ile birlikte tüketebilirdim. Aç kaldım ama canım herhangi bir şey yemek istemedi. Bu sürecin gerekliliğine çok inanıyorum çünkü dayanmak için kendimi zorlamıyorum. Akşam çorbadan sonra yine boynum kaşınmaya başladı. Sonra pantolonumun sıktığı yer. Kaşındım kabardım kızardım ama ölmedim . 🙂 Bunun bir die-off sendromu olacağının ve geçeceğinin bilincindeyim. Yatmadan hassasiyet testi yapmak için yoğurt seçtim. Yarınki menümü ona göre belirleyeceğim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir